Program Geliştirme Modelleri

Merhaba dostlar.Bu dersimizde Program Geliştirme Modellerine değineceğiz.Kitaplarda bu modeller uzun uzun verilmiştir ve biz öğrenciler amele usulü teker teker modelleri görsel yapıda içerikleriyle ezberlemekle perişan oluruz.Şimdi gelin neyi nasıl öğrenmemiz gerekiyor bu derste en basit şekilde irdeleyelim.

Modelleri incelemeden önce şu önemli hususa dikkatinizi çekerim.

Hangi model hangi işlemle başlar bileceksin.Gerisini salla, boşver.

Öncelikle en eski modelimiz olan Tyler modeline değinelim.

Tyler Modeli

Tyler modelinin şemasını aşağıdaki görselden inceleyebiliriz.

Tyler Modeli

 

Gördüğünüz gibi Tyler modeli yukarıdaki gibidir.

Tyler modeli ilk iş olarak olası(yani aday) genel amaçları belirler.

Aday hedefleri belirledikten sonra elemeye tabii tutar.

Eleme işleminde felsefi ve psikolojik temeli kullanır.Böylece tutarsız(Felsefi) ve öğrencinin düzeyine(Psikolojik) uygun olmayan aday hedefler elenirken, tutarlı ve düzeyi uygun olanlar kesinleşmiş hedef olarak resmi programa yazılır.

Tyler modeli içerik öğesini kullanmaz ve bu dünyada bir ilktir.

Kısaca Tyler modeli için,

İçerik yok, Eğitim durumu var, Değerlendirme var.

diyebiliriz.

Taba Modeli

Bunun adının Taba olduğuna bakmayın.Bu bir kadın 🙂 ve bu model esnasında bildiğim kadarıyla Tyler’ın öğrencisi.

Bu hatunun oluşturduğu model aşağıdaki gibidir.

Taba Modeli

 

Taba modelinde ilk iş olarak ihtiyaçlar belirlenir.

Dünyada ilk kez program geliştirirken ihtiyaç belirleyen modeldir.

Bu işten günümüzde evrensel bir doğruya dönüşmüştür.

Çağımızda önce ihtiyaç belirlenir.

Evet, şimdi Tyler modelimizde içerik belirlenmiyor dedik ve hatta içerik belirlemeyen ilk model olduğundan da bahsettik.Taba denen hatunun modelinde ise ihtiyaç belirleniyor dedik ve hatta ilk ihtiyaç belirleyen model olduğunu söyledik.

Bu modellerin oluşturulmasından hemen sonra Tyler gitsin öğrencisi olan Taba’ya yazmasın mı?İşte önce çıkmalar, ardından sevgili olmalar, öpüşmeler, sevişmeler derken Tyler, Taba denen hatuna nikahı basmış ve bunlar çocuk yapmak yerine ortak bir model çıkarmaya karar vermişler.Bu iki şizofreni karakterin çıkardığı modele Taba – Tyler ismini vermişler…Bakalım şimdi bu modelde neler olmuş.

Taba – Tyler Modeli

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi evlenen çiftimizin ortak oluşturdukları model aşağıdaki gibidir.

Taba Tyler Modeli

 

Taba – Tyler Modeli ilk iş olarak başlama noktasını verir.

Bu model dünyada ilk kez program geliştirmede akış şemasını kullanan modeldir.

Akış şeması bir yandan bir işe ait işlem basamaklarının sırasını gösterirken, bir yandan da düzeltme gerektiğinde hangi işlem basamağına geri dönüleceğini gösterir.

Taba ile Tyler modellerinin birleşmiş halidir.

Bu modelin bir başka rezilli ise Tyler denen adamın erkeklik alemini nasıl yerin dibine soktuğunun göstergesidir.

Ulan sen git kendi ismini verdiğin Tyler modelinde ihtiyaçları belirlememek konusunda bas bas bağır.Ardından Taba denen hatunla evlendiğin zaman ortak olan tüm maddelerin yanında birden fazla ihtiyaç belirle.Allahın enteli yav.

Ek bilgi olarak bu ortak modelden sonra boşandıklarını bilmenizde fayda var.

MEB Modeli(Türkiye’de Kullanılan Model)

MEB Modeli

 

Taba – Tyler modelinin çakma halidir.

MEB modelide akış şeması anlayışına sahiptir.

Öğretmen klavuz kitabı hazırlanması ve materyal geliştirilmesi modelimizin has yeniliklerindendir.

“Paydaşlarla paylaşım sağlanması” basamağında kasıt eğitimle ilgili herkestir.(Öğretmen, Veli)

Türkiye’nin kullandığı eğitim modeli olduğu için önce onay verilir ardından değerlendirme yapılır.Yani önce infaz ardından yargılama gibi bişey…

Evet arkadaşlar….Modellerimizide işlemiş olduk…

Bana sorarsanız bu dersi yazması çok eğlenceli oldu, umarım okumasıda en az şuandaki kadar eğlenceli olacaktır.

Sonraki derslerimizde görüşmek üzere…

İyi çalışmalar…

 

Program Geliştirme Modelleri” üzerine 25 düşünce

  1. Gencay Yazar

   Niyetim, rezalet bir anlatım sergilemek değildir.Niyetim, rezalet olana ayak uydurabilmektir.
   İsminizi yazmasanızda sizin varoluşunuza sonsuz saygım var…Lakin Lütfen, rica ediyorum hatta ve hatta yalvarıyorum ki, kasıtlı olarak sizi oturtup yazılarımı okutmak zorunda kalmadıkça o yazıdaki saygısızlığı üzerinize alınmayınız ! ! !

   Cevapla
  1. Gencay Yazar

   Seni bu rezalete sürükleyenlere yazık.Bunları eleştireceğinize saçma sapan derslerle milletin öğretmen yapılmasını eleştirin.

   Cevapla
 1. Cigdem

  Ben eğlenceli buldum okurken de güldüm.Bilginin akılda kalmasının bir yöntemi de olabilir.Teşekkür ederim.

  Cevapla
  1. Gencay Yazar

   Şükür ki yazıya biri insani açıdan yaklaşım sergileyebildi.Aslında genel site üzerine olduğu gibi bu ve buna benzer argo içerikli yazılara yüzlerce mail aldım ve insanlar benim niyetimi çok net anladılar.Ama şu yukarıda yorum yapan 2 angut varya, işte onlar şu dünyada olmasa ne kadar eksik olur merak ediyorum.Bide öğretmenliğe oynuyorlar.

   Anlayışınız için ben teşekkür ederim Çiğdem hanım.

   Cevapla
   1. Ece

    Merhabalar.. Akılda kalıcı bir anlatım zira eğlenceli olmak adına ‘karı’ yerine hatun veya hatun gibi bir kelime kullanırsanız daha az göze batacaktır. Okumak keyifliydi. Ancak ‘karı’ kelimesi göze batıyor. Sevgiyle ve saygıyla kalın. 🙂

    Cevapla
 2. Hilal

  KPSS denen illete nasıl çalışcam diye kara kara düşünürken şükür ki sayfanızı buldum, her ne kadar argo vs barındırıyor deseler de böyle akılda daha iyi kalıyor ve çalışması da eğlenceli oluyor. Hepimizin atanması dileğiyle, çok teşekkürler emeğinize sağlık 😉

  Cevapla
 3. Kadir

  Sırf yukarıdakilere cevap vermek için yazıyorum. Öncelikle konuyu yazan arkadaşa teşekkür ediyorum. Karıştırdığım bir konuyu sayesinde daha net anlamış oldum. Bu kadar sıkıcı ve öğrenilmesi zor bir konuyu değişik bir yolla öğretmesi gerçekten faydalıydı. Terbiye öğretmeye kalkanlar lütfen öncelikle kendinize şöyle bir bakın. Teşekkür etme gibi incelikten neden yoksun olabileceğinizi anlamaya çalışın. Gerçi siz onu anlayamazsınız zira “robotumsu” insanlarsınız.

  Cevapla
  1. Gencay Yazar

   Kadir kardeşim… Bu tarz insanların toplumun her kesiminde maksatları şov(show) yapmaktır. Hiç bir işe yaramayıp, her işi sırf çakma zihniyetleriyle yadırgarlar, yargılarlar, eleştirirler, buruşturup çöpe atarlar. Amma velakin, siyasetçiler böylelerinin ağzına s***lar, esra erollar s***lar, çakma aydınlar s***lar genede onların kulu köpeği olurlar… Nefret beslemeye bile değmeyecek cinsten insanlar!

   Cevapla
 4. imambayıldı

  Süper bir site tüm konuları burdan okuyor not alıyorum. Arkadaşlarıma da tavsiye ediyorum. Link atiyorum. Yazarin ne anlatmak istediğini anlıyor ve ona katılıyorum. Bizi böyle katı kuralcı ve sistemdeki kocaman deliği görmeyip ufk tefek argoya takilan bi karaktere donusturenler… Boşluğu siz doldurursunuz. Yazara laf yok herşeyi duzelttiniz de ülkedeki tek aksaklık size sınav için eğlenceli anlatim vaad eden bu da yapan kisi de mi? Begenmiyosaniz okumayin okuyorsaniz üstünüze alınmayın.

  Cevapla
  1. Gencay Yazar

   Teşekkür ederim sevgili kardeşim…
   Anlayış için bakanlardan öte görenlerden olmak lazım. Gören adam anlar, anlayışını gösterir.

   Bu arada imam bayıldıyıda çok severim 🙂

   Cevapla
   1. imambayıldı

    🙂 eyvallah emekleriniz için de teşekkürler. İyi ki sizin gibi renkli insanlar var ülkede yoksa siyahla beyazin renk olmadigini gel de anlat. farklılık zenginliktir okurlar farklı olandan korkmayın. Isırmaz aksine okşar ruhunuzu 😉

    Cevapla
 5. ÜMİT

  Öncelikle elinize aklınıza emeğinize sağlık hocam yazılarınızdan gayet memnunum sınava az zaman kala sizi keşfetmenin hem sevincini hemde üzüntüsünü yaşamaktayım 🙂 Sizin vesilenizle anlamadığım bir çok konuya vakıf oldum Allah razı olsun… Burda bazı arkadaşların yersiz olarak” yok karı dedin edepsizce, yok aşırı saygısız bir üslüp” lakırdılarına takılmayacağınızı bildiğim halde emeklerinizden dolayı ben de iki satır yazmak zorunda kaldığımı hissettim. Bana göre sizin yapmaya çalıştığınız bazı arkadaşlarında değindiği gibi akılda kalması amacıyla ve günlük dilde bir anlatımla karma karışık olan bu konuları aşırı basite indirgeyerek(olumlu anlamda tabii 😀 ) bizlere anlatmanızdır. Ki eminim eleştiren arkadaşların hepside bu kelimeleri günlük dillerinde rahatlıkla kullanıyorlardır. Velhasıl tekrardan çok teşekkür eder hürmetlirimi sunarım…

  Cevapla
 6. m.erdogan

  Hocam kitapta bu konuya baktım anlamadım sırf anlayabilmek için direk buraya girdim kimseye aldırış etmeyin gerçekten basit,duru,anlaşılır bir şekilde anlatıyorsunuz

  Cevapla
 7. Lyla

  On numara , beş yıldız ya bir okumayla zihnime yazıldı! Bayağı da güldüm 🙂 unutmak mümkün değil. Bu öz, açık yazın için teşekkürler! ALLAH razı olsun

  Cevapla
  1. Gencay Yazar

   Böyle deyince mahçup oluyor insan. Allah razı olsun. Biz birbirimize yardımcı olanlardan olalım. Sağolun.

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir