İçerik Düzenleme Yaklaşımları

Merhaba…Bu dersimizde içerik düzenleme yaklaşımlarına değineceğiz.

7 adet içerik düzenleme yaklaşımı mevcuttur.Bunlar;

 1. Doğrusal (Lineer) Yaklaşım (Tyler +  Bloom)
 2. Modüler Yaklaşım (L. S. Vygotsky)
 3. Sarmal Yaklaşım (1. Bruner)
 4. Piramitsel Yaklaşım
 5. Çekirdek Yaklaşım (J. Dewey)
 6. Konu Ağı – Proje Merkezli (J. Dewey)
 7. Sorgulama Yaklaşımı

Şimdi sırasıyla bu yaklaşımları inceleyelim.

1-) Doğrusal (Lineer) Yaklaşım (Tyler +  Bloom)

Bu yaklaşımdaki ders içeriği birbirinin devamı niteliğindeki konulardan oluşur.Yani konular aşamalıdır.Aralarında bağlantı vardır.

Ön koşul şartı gerektirir ve ardışık sırayla ders işlenir.

Örnek olarak tarih dersini verebiliriz.Önce kurulum, ardından yükselme, duraklama ve nihayetinde yıkılış dönemleri olarak ön koşullu ve ardışık bir sıra izler.

Bir başka örnek olarak romanları verebiliriz.Hiç bir romana orta sayfalardan başlayamayız.Romanın bütünsel akışını korumak için birinci sayfadan başlamalıyız.

2-) Modüler Yaklaşım (L. S. Vygotsky)

Bu düzenlemede içerik birbiriyle ilişkisi olmayan bağımsız konulardan oluşuyor.Yani isteyen öğrenci istediği konudan başlamakta özgürdür.Örnek olarak saçma olsada beden eğitimi dersini verebiliriz.Futbol oynamak için basketbol oynama önşartı yoktur.

3-) Sarmal Yaklaşım (1. Bruner)

Bu düzenlemede ilk yıllarda ele alınan konular ilerleyen yıllarda kapsamı genişletilerek tekrar edilir.Böylece süreklilik sağlanır.

4-) Piramitsel Yaklaşım

Daha çok realizm akımına ve esasicilik felsefesine dayanır.Yani esneklik yoktur.

İlk yıllarda geniş tabanlı ortak konular yer alır.İleri yıllarda ise küçük birimlerde uzmanlaşmanın olduğu ve alanın gittikçe daraldığı içerik düzenleme yaklaşımıdır.,

Uzmanlık alanı en baştan bellidir.

5-) Çekirdek Yaklaşım (J. Dewey)

Ortak dersler ilk yıllarda alındıktan sonra öğrenciler süreç esnasında alan seçer ve sonraki yıllarda uzmanlık dersleri alınır.

Buna örnek olarak meslek lisesi verilebilir.Ben bir meslek lisesi öğrencisiyim.İlk yıl ortak dersleri aldıktan sonra 2. yıl bölüm seçip sonraki süreçte bölüm derslerini almıştık.

6-) Konu Ağı – Proje Merkezli (J. Dewey)

Konular küçük projeler olarak belirlenirler.

Öğrenciler yaparak yaşayarak öğrenir.

Konuları proje ve iş birliğine dayalı öğrenme yaklaşımı ile iş ürün ve eser olarak ortaya koyar.

7-) Sorgulama Yaklaşımı

J. Dewey bulmuştur.Ulan bir insan bir alanda bir şey bulur.Aynı alanda 10 adet şeyin olursa ya sen palavrasın ya da alanda bir problem var!!!

Bu düzenlemede içerik önceden belirlenmez.Süreç esnasında yaşanırken yerin özelliklerine ve oradaki öğrencilerin ihtiyaçlarına göre öğreten tarafından belirlenir.Bu yüzden bu düzenleme “Yaşantı Merkezli Tasarıma” uygundur.

Allah tüm emekleri boşa çıkarmasın…

İyi çalışmalar…

Hoşçakalın…

İçerik Düzenleme Yaklaşımları” üzerine 8 düşünce

 1. Özge

  Hocam gayet güzel bir anlatım olmuş.Ellerinize sağlık…bu arada ne küfür ne argo kelimeye rastlamadım.hislerimize tercüman olmussunuz…hakkınızı helal edin o kadar emek vermissiniz

  Cevapla
 2. Kajal

  Elinize sağlık hocam. Son maddedeki yorumunuza katılmakla birlikte çok güldüm tespit gibi tespit ☺

  Cevapla
 3. Ahsen sude

  Kpss hazirlik asamasinda hep sizin nitlarinizdan yararlandim. Bir konuyu Googlede arattirdigimda baska sitelerden geliyorsa onlari atlayip ozellikle sizin yazilarinizi buldum. Allah razi olsun cok basarili bir calisma olmus hem ozet icerik hemde goz yormayan site tasarimiyla calismalarima hep ışık tuttu siteniz. Yalniz yukaridaki cekirdek tasarimin ornegi karisikligami gelmis anlamadim. Cekirdek tasarimda birden fazla uzmanlik dali olmasi gerekir diye biliyorum. Cift ana dal tarzinda. Meslek liselerinde de oyleyse bilgim yok. Bir de site ici arama olmasi cok ama cok iyi olurdu. Tekrar tesekkurler, tebrikler..

  Cevapla
 4. Fatma

  Bu yorumu yapan bir eğitimci mi? Valla benim hocam olsa utanırdım. Adam araştırmış, uğraşmış bu kalkmış palavra diyo. Sen ne yapabiliyorsun? Eksik bilgi veriyosun. Aferin!

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir