Freud – Psikodinamik Kuram

Freud bu kuramında ise bireyi hareket ettiren güçleri incelemektedir.

Bireyi hareket ettiren temelde üç büyük güç vardır.Bunlar;

  • Yaşam Enerjiler(Açlık, susuzluk, sıcaktan ve soğuktan kaçma vb..)
  • Cinsellik Enerjisi
  • Saldırganlık Enerjisi

İd herhangi bir şeye(örneğin suya) ihtiyacı olduğunda id bu ihtiyacını gidermek için bir miktar enerji ayırır.Bu enerjiye bizimde bildiğimiz “dürtü” denmektedir.Ego bu enerjiyi su arayıp, bulup, içerek boşaltır(Katharsis).Böylece birey susuzluk ihtiyacı oluncaya kadar rahatlar.

Şimdi bahsedeceğimi aklınızda şematize etmeniz uygun olacaktır.

İdin herhangi bir şeye ihtiyacı olduğunda bu ihtiyacı gidermek için belli bir miktar enerji ayırır.İşte bu enerjiye dürtü denir.Bu enerji ihtiyacı karşılamak için gidip boşaltılır.Enerji boşaltıldığı için organizma rahatlar.Tekrar ihtiyaç oluncaya kadar bu rahatlama durumu devam eder.Sonra tekrardan başa sarar ve id bir şeye ihtiyacı olduğundan enerji ayırır.Bu paradoks sürekli böyledir.

Vücudun temel ihtiyaçları(VTİ) açlık, susuzluk, sıcaktan ve soğuktan kaçma gibi durumlar söz konusu olunca bunları gidermek için id tarafından ayrılan enerji(dütrü) düşüktür.Su içmek için kişi, markete gidip su almaya yetecek kadar enerji ayırır.

Cinsellik ve saldırganlığa gelindiğinde durum değişir.

Saldırganlık için id çok yüksek miktarda enerji ayırmaktadır.Kişi bu enerjiyi boşaltırsa sorun yoktur.Birey kişiye saldıracağı zaman id çok yüksek miktarda enerji ayırır ancak karşı tarafın silahı varsa ego bireyin saldırma davranışını durdurur.Bu durumda ayrılan enerji, enerji boşaltılamadığı için bilinç dışına gider.

Biri çocuğa saldırmaktadır.Çocuğun idi karşı tarafa saldırmak için çok yüksek miktarda enerji ayırır ancak saldıran kişi çocuğun annesi ise çocuğun süperegosu çocuğun saldırma davranışını durdurur.Bu durumda da ayrılan enerji boşaltılamadığı için bilinç dışına gider.

Bilinç dışına atılan saldırganlık enerjisi bilinç dışında durmaz.Yön değiştirip yüzeye çıkar.Saldırganlık enerjisi yıkıcı enerji olduğu içün yüzeye savaş, askerlik, polislik ve spor gibi şekillerde çıkar.

Cinsellik için de id sürekli ve yoğun enerji ayırmaktadır.Bu enerji boşaltılırsa sorun yoktur.Ancak boşaltılamazsa bilinç dışına gider.Libido, yani cinsellik enerjisi yapıcı enerji olduğu için yüzeye yapıcı güçler olarak çıkar.Libido bilinç dışından yön değiştirip yüzeye sanat, bilim, felsefe şeklinde çıkar.

En büyük psikodinamik güç, savunma mekanizmalarıdır.

Savunma mekanizmalarının ortak özelliği, süperegonun kabul edeceği  şekilde egonun enerjiyi boşaltmasıdır.

Bir sonraki yazımızda savunma mekanizmalarına değinelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir